Mówimy NIE żywym prezentom !

Mówimy NIE żywym prezentom !

???? Kochani????
Każdego roku przed świętami???? pojawia się w mediach temat zwierząt jako wyjątkowych prezentów????. Uważamy, że każdy głos jest potrzebny, by uświadomić jak najwięcej osób- my zdecydowanie takiemu pomysłowi mówimy NIE❗️. Temat ten wiąże się z późniejszymi, często bardzo strasznymi skutkami- w szczególności dla zwierząt, które po kilku miesiącach, czasem roku, stają się po prostu ofiarami takiego pomysłu????.
W Internecie już od dawna krąży wiele ogłoszeń o sprzedaży małych szczeniaków- o tym, jakim wyjątkowym i idealnym prezentem będą. Często są to ogłoszenia pisane w sposób, aby sprawić wrażenie, że szczeniaczki te urodziły się w domach prywatnych, czy u bardzo dobrych właścicieli… przeurocze zdjęcia, promocyjne ceny robią swoje- handel psami kwitnie, jednak ogłoszenia te nie mają prawie nic wspólnego z rzeczywistością.
W emocjach, podejmujemy decyzję o kupnie pięknego szczeniaczka????- przychodzą święta, prezent się udał i jest trafiony! Wszyscy są zauroczeni malutką, puchatą kuleczką… ale tylko przez chwilę, bo po pierwszej fali euforii, okazuje się, że ta kuleczka, ma swoje potrzeby- wymaga opieki, psoci, trzeba zabierać ją do weterynarza, wyprowadzać na spacery… do tego, po kilku miesiącach okazuje się, że ta mała kuleczka, choć miała być miniaturką jakiejś ładnej rasy, rośnie coraz większa i większa. Pisaliśmy o pseudo-hodowlach, przestrzegaliśmy przed handlarzami, przed podejmowaniem pochopnych decyzji… bo cały problem bierze się właśnie z naszej nieodpowiedzialnej decyzji.
Gdy święta mijają, telefony do fundacji i schronisk się urywają- czy przyjmiemy szczeniaka, czy zabierzemy podrzuconego psa, czy zareagujemy, bo po wiosce pałęta się bezpański piesek, czy zajmiemy się leczeniem, bo w lesie znaleziono konającego malucha… I tak, zaczyna się okres poświąteczny, czyli okres tragedii większości psów, które były przecudownym żywym prezentem, jeszcze chwilę temu ☹. Wiele już zostało powiedziane na temat żywych prezentów, ale jak widać wciąż za mało…. Bo co roku, smutne scenariusze się powtarzają. Ludzie i tak zawsze myślą, że w ich przypadku będzie inaczej, że ich prezent będzie trafiony, że sprawi komuś największą radość…. Jednak może się to okazać bardzo mylne!
Jeżeli ktoś naprawdę będzie chciał psa- musi sam podjąć decyzję o jego zakupie bądź adopcji????. Musi tą decyzję podjąć z pełną świadomością i odpowiedzialnością- musi tego psa wybrać. Nie uszczęśliwiajmy kogoś kosztem żywego zwierzęcia- to musi być świadoma i przemyślana decyzja osoby, na której odpowiedzialność za danego zwierzaka spocznie!
A więc tak jak co roku, prosimy o udostępnienie dalej tego wpisu… niech te święta, będą szczęśliwe również dla zwierząt????