Zrozumieć naszego psa- dlaczego pies szczeka?
Dlaczego pies szczeka?
Może wydawać się to dziwne pytanie, ale dla właścicieli psów, których pupile szczekają nadmiernie, może okazać się pytaniem bardzo ciekawym- z resztą, kto z kochających psy, nie chciałby poznać istoty szczekania swojego zwierzaka- przecież to naturalny sposób komunikacji z nami.
Pies szczeka, gdyż oprócz zachowania i mimiki, jest to jego sposób komunikacji- pies szczekając, próbuje nam coś przekazać i choć wydawałoby się, że wciąż szczeka tak samo, istnieje wiele rodzajów szczekania, gdyż szczekanie ma różne podłoża. Za szczekaniem psa, idącym często w parze z odpowiednią mimiką pupila, może stać strach, ostrzeżenie, jakaś potrzeba, nadmierna ilość energii, ekscytacja czy nowe bodźce.
Rozróżnia się trzy rodzaje szczekania u psów- jest to szczekanie środowiskowe, emocjonalne i fizyczne. W środowiskowym istotom szczekania jest reakcja naszego pupila na nieznajomych, nowe miejsca czy odgłosy- niektóre psy mają problemy z nadmiernym szczekaniem w nowych okolicznościach, nawet, gdy zdarzają się one dość często lub są podobne do siebie( ciągłe mijanie nowych osób, spacer po różnych ulicach)- w takiej sytuacji, korzystając z wielu źródeł o wychowaniu psa, powinniśmy sami zareagować na to dość uciążliwe zjawisko, albo porozmawiać ze specjalistą psich zachowań o znalezieniu rozwiązania.
Szczekanie emocjonalne jest odzewem psa, na okazanie lub odreagowanie wcześniejszych lub teraźniejszych emocji- takie szczekanie, często nie jest skierowane do nas- pies może wtedy po prostu chodzić po domu i szczekać. Odwrotna sytuacja jest, gdy emocją przemawiającą szczekaniem jest nuda- wtedy twój pies będzie patrzył na ciebie i tym samym, będzie próbował osiągnąć swój cel- zwrócić na siebie twoją uwagę i zachęcić cię do jakiejś czynności ( na przykład zabawy).
Szczekanie fizyczne, często przemawia za potrzebami naturalnymi psa- za potrzebą spaceru, wypróżnienia, jego głodu czy pragnienia- źle zinterpretowane, może nauczyć psa, że szczekaniem zawsze wszystko osiągnie, dlatego w reakcji na szczekanie, należy znaleźć odpowiedni środek, który będzie optymalnym punktem dla ciebie i twojego pupila ( Gdy pies raz szczeknie, patrząc na smycz, nie powinniśmy brać go od razu na spacer- wychowany i szczęśliwy pies, to taki, który ma w sobie trochę pokory i cierpliwości- inna sprawa jest, gdy pies luzem potrzebuje wyjść na podwórko).
Warto skupić się czasem na mimice i sytuacji, w jakiej pies szczeka- są to sposoby jego komunikacji, a jak wiemy, aby komunikacja była owocna i zrozumiała, musi mieć odbiorcę, który rozumie nadawcę- w tym przypadku psa.