Artykuły o koniach i ich świecie, stworzone przez profesjonalistów.
Dla dobra konia i jeźdźca.
Natura wyposażyła konie w słuch o dużo większym zakresie, niż posiada człowiek. Zakres słyszalności konia wynosi 55 Hz – 25 kHz, przy optimum słyszalności 1 kHz-16 kHz (u człowieka odpowiednio 20 Hz-20 kHz i 1 kHz-3 kHz). Tak duży zakres słyszalności umożliwia koniom rejestrowanie ultradźwięków, czyli dźwięków o częstotliwości powyżej 20 kHz, nie słyszalnych dla człowieka. Niskie częstotliwości są przez konie dobrze odczuwane nie tylko dzięki uszom, ale również poprzez kopyta, a nawet zęby, np. podczas przebywania na łące. Dlaczego koń najczęściej reaguje szybciej niż my? Właśnie ze względu na o wiele większy zakres dźwięków słyszalnych- umożliwia to dużo wcześniejsze zauważenie zmian, na które ludzkie zmysły nie reagują, i szybszą reakcję w przypadku nadchodzących, niebezpiecznych zjawisk. W normalnych warunkach pogodowych koń słyszy dźwięki z odległości 400 m. Podczas wiatru, wiejącego z prędkością 24 km/h, jest jednak w stanie, stojąc pod wiatr, odebrać bodźce dźwiękowe, aż z 2400 metrów. Teraz już wiesz, dlaczego konie rżą do siebie, nawet gdy nie mają się w zasięgu wzroku?
Konie ras szlachetnych są wrażliwsze na dźwięki od koni zimnokrwistych. To tyczy się również większej wrażliwości na dotyk, jak i bodźce odbierane przez wzrok i smak.
Wśród koni możemy zaobserwować indywidualne progi pobudliwości na bodźce słuchowe w zależności od rasy i wieku. Duże znaczenie dla jakości odbieranych dźwięków ma także ruchomość uszu, która u koni jest bardzo duża. Za możliwość ruchu i obrotów o ponad 180 stopni odpowiada, aż 16 mięśni. Kiedy koń zauważy niepokojący szmer, od razu kieruje tam swoje uszy. Wzmacnia to jego odbioru, bez konieczności obracania głowy. Każde ucho może poruszać się osobno i lokalizować dźwięki z przeciwnych kierunków. Gdy koń tak robi, mówi się, że strzyże uszami.