Prezent nie na jeden rok

Kampania Fundacji Pasja  „ Prezent nie na jeden rok”

Każdego roku, po okresie świąt Bożego Narodzenia, przypływ kotów i psów do schronisk wzrasta o ok. 20-40 %…  W ostatnich latach, bardzo popularne i modne stały się „żywe prezenty” . Czy naprawdę w tym roku również zgotujemy setkom zwierząt podobny los? Kilka dni w cudowny domu, a później oddanie do schroniska?

Święta, święta i po świętach- a zwierzę, które podarowaliśmy jako prezent pod choinkę ,nagle nie zniknie- ono zostanie –  w naszym domu lub schronisku, jednak częściej wybierana jest niestety  ta druga opcja…

Zwierzę, czy to kot, czy pies, czy świnka morska, to istota żywa i wszyscy wiemy, że to zwierzątko czuje i potrzebuje- niektóre dzieci nie zdają sobie z tego do końca sprawy, jednak dorośli  o tym wiedzą i ze względu na to, nie powinni dopuścić do sytuacji, w której dla zwierzaka odkryją  już kartę, która przesądzi wszystko.

Dorośli!

Nasza wiedza, nas dorosłych,  jest większe niż dzieci- nic w tym dziwnego, gdyż po prostu więcej przeżyliśmy, doświadczyliśmy oraz „skosztowaliśmy”- w sprawie zakupu zwierzaka jako prezentu dla kochanych pociech, postarajmy się, by emocje nie wzięły góry nad zdrowym rozsądkiem i świadomością późniejszej odpowiedzialności. Właśnie w tak ważnych sprawach, jak sprawy dotyczące życia istot żywych, które czują, słyszą, widzą i wymagają odpowiedniej opieki, wykażmy się prawdziwą dorosłością i gdy nasze dziecko zrezygnuje z opieki nad zwierzakiem po pewny czasie, potraktujmy go jak prezent kupiony dla samych siebie- otoczmy go należytą opieką.

Jak to z tym prezentem bywa…

„Nasze dziecko chce pieska, więc dostanie go pod choinkę, jeśli przez tydzień będzie wyprowadzać maskotkę na spacer i opiekować się nią, jak prawdziwym psem”

Jest to jakieś rozwiązanie, jednak tydzień, czy nawet miesiąc takiej próby na nic się zda w porównaniu z dorastaniem dziecka, jego wyobrażeniem rzeczywistości  i emocjami, które kierują je, prawie zawsze, w stronę  podjęcia  pochopnej decyzji pod presją chwili.

Piesek już jest!

Miesiąc fascynacji nowym zwierzaczkiem a później wszystko się wyjaławia…  radość cichnie, zwierzę odchodzi coraz bardziej na margines w naszym życiu, tym bardziej w życiu naszych dzieci, które już znalazły nowe obiekty zainteresowania…

I co teraz?

Kochani rodzice i wszyscy dorośli- to my kupiliśmy dane zwierzątko i weźmy za nie odpowiedzialność- nie tylko w dniu zakupu, ale na całe jego życie.

W chwili, gdy obietnice dziecka zrywają się, nie obwiniajmy obdarowanego „ żywym prezentem”- weźmy sprawy w swoje ręce i przejmijmy całą odpowiedzialność na swoje barki- to właśnie jest dorosłość i wiążące się z nią konsekwencje, z którymi powinniśmy się liczyć, od chwili natchnienia, by takowe zwierzątko kupić.

Zwierzę to nie zabawka

Kochani, w okresie pełnym radości, decyzji i nacisku związanego ze świętami, chcemy tylko ukazać oblicze i konsekwencje „ żywych prezentów” – dla tego podarowanego zwierzaka takie postępowania może być opłakane w skutkach i skończyć się samotnym życiem za kratami kojca w schronisku, gdy dla nas będzie to tylko błahostka, związana z nietrafionym prezentem.

Taki prezent tylko w tedy, gdy jesteśmy gotowi wziąć za niego pełną odpowiedzialność na lata!

Zanim zdecydujemy się wpaść na pomysł podarowania komuś zwierzaka, miejmy na względzie jego dalsze losy- czy kilka dni po świętach kotek nie wyląduje wypuszczony luzem na ulicy, a pies nie skończy w najlepszym przypadku z czarnego scenariusza w schronisku.

Wyjdźmy również z inicjatywą, że gdyby obdarowany prezentem nie miał jednak chęci lub możliwości do opieki nad pupilem, zawsze może zwrócić się z powrotem do was- a wy zapewnicie zwierzęciu opiekę i weźmiecie za nie odpowiedzialność.

Dwa w jednym

Fantastyczną inicjatywą, jeżeli ktoś bardzo chce pieska lub kota jako prezent, jest podarowanie mu zwierzaka z schroniska i fundacji-  wszystkie kundelki i dachowce, pomimo swojego przeciętnego wyglądu, mają ogromne serduszka, po brzegi wypełnione miłością i przyjaźnią, którą pragną obdarować swoich nowych opiekunów- biorąc takiego zwierzaka, robisz prezent nie tylko zamierzonej osobie, ale i jemu.

Kochani, razem, starajmy się uświadamiać młode pokolenia, uczmy ich odpowiedzialność i nie zapominajmy, że nas ona również obowiązuje- nie krzywdźmy zwierząt kosztem zrobienia dobrego prezentu i wywołania krótkotrwałej euforii u obdarowywanego.

Wszystko róbmy z głową!

Kampania naszej fundacji Pasja

Od drugiego grudnia ruszyliśmy z kampanią „ Prezent nie na jeden rok”- będziemy edukować w szkołach, z czym wiąże się posiadanie zwierzaka, propagować ideę związaną z odpowiedzialnością za zwierzaka na całe jego życie,  zaś nie tylko w dniu jego zakupu i potęgować u wszystkich uczucie odpowiedzialności, od której tak dużo w życiu zwierząt zależy.

Kochani, rozsądne podejmowanie decyzji to podstawa wszystkiego- pomóżmy podjąć takie decyzje wszystkim, którzy rozsądek w okresie świątecznym odstawili na bok.

Zgadzasz się z nami? Przyłączasz się do tej kampanii, dla lepszego jutra zwierząt?

Jeśli chcesz wspomóc naszą kampanię, przyłączyć się do jeszcze większej w zasięgu edukacji pro zwierzęcej, możesz:

– przekazać darowiznę na konto, wpisując w tytule przelewu  „Kampania”:

Fundacja Pasja,  Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN:
PL: 72 1020 5242 0000 2302 0453 8427

– zaadoptować zwierzaka z naszej fundacji

Razem twórzmy szczęście!